Ako variť cestoviny

Cestoviny sa aj vďaka talianskej kuchyne stali obľúbeným jedlom. Možno sa na prvý pohľad zdá, že recepty z cestovín patria k tým menej náročným. No pravdou je, že stačí málo a pre neznalosť môžeme aj pri zdanlivo jednoduchých návodoch veľa pokaziť. Ako teda správne variť tento druh potraviny?

Pri množstve vody, ktoré potrebujeme, si musíme uvedomiť, že cestoviny pri varení svoj objem asi zdvojnásobia, preto na 100 g cestovín potrebujeme 1 až 1,5 litra vody, hrniec vyberieme tak veľký, aby ho voda zaplnila do troch štvrtín.

 

Do vody vsypeme lyžicu soli a dáme trochu oleja, ktorý zabráni zlepovaniu.

 

Cestoviny vkladáme do vriacej vody suché a hneď ich premiešame väčšou vidlicou. Dlhé špagety alebo makaróny ešte pred varením najprv skrútime v štýle mikáda, potom ich postavíme zvisle na dno v strede hrnca a pustíme. Takto sa by sa mali rozložiť rovnomerne po celom obvode a eliminujeme aj problém so zliepaním.

 

Keď voda zase zovrie, teplotu znížime na polovicu a cestoviny varíme pomalšie. Občas premiešame.

 

Doba varenia závisí od druhu a veľkosti cestovín, preto sa riadime podľa odporúčaní výrobcu na obale. V tejto fáze nastáva problém, pretože cestoviny zvykneme prevárať a potom sa lepia a horšie sa s nimi pracuje pri dokončovaní jedál. Práve Taliani ich varia kratšie a sú zvyknutí konzumovať trochu pevnejšie cestoviny. Varia ich na hryz čiže „al dente“, čo znamená, že správne uvarená cestovina musí byť jemná, ale zároveň musíme cítiť pod zubami, že niečo hryzieme. Ak si nie sme istí, tak kúsok cestoviny ochutnáme. Nemá byť veľmi tvrdá a nemali by sme cítiť chuť múky.

 

Uvarené cestoviny vyberieme, v sitku necháme odkvapkať, ale nepreplachujeme studenou vodou. Trochu vývaru dáme pre zjemnenie a zvýraznenie chuti do samotnej omáčky na cestovinu.

 

Podľa starého talianskeho receptu treba horúcu precedenú cestovinu vložiť do misky s omáčkou a okamžite premiešať a podávať. Ak je správne uvarená, s omáčkou sa dobre prepojí, nelepí sa. Ak už získame cvik, nemusíme pridávať do vriacej vody olej, ktorý sme spomínali na začiatku, pretože ten môže poslednú fázu prípravu skomplikovať – omáčka sa bude po cestovine kĺzať a nespojí sa s ňou tak, ako treba.