Prečo sú talianske potraviny špička na trhu

Prečo sú talianske potraviny vo svete vyhľadávané? Zodpovedá kvalita cene? Čo znamenajú označenia DOP/IGP a DOC/DOCG? Na tieto otázky nájdete odpovede v našom stručnom článku, ktorý ide priamo po podstate veci.

Prečo sú talianske potraviny špička na trhu

Podľa odhadov spoločnosti Coldiretti v roku 2018 Taliansko predalo do zahraničia agro-produkty v cene 42 miliárd euro. Objem predaja dokazuje, že talianske jedlo a stredomorská kuchyňa sa vo svete tešia veľkej obľube. Štatistiky dokazujú, že predaj potravín rastie rýchlejšie ako ostatné sektory talianskej ekonomiky.

Takmer 2/3 exportu talianskych potravín smerujú do Európskej únie. Najväčším partnerom v Európe je Nemecko. Mimo nášho kontinentu predstavujú najväčšie odbytisko Spojené štáty americké. So všetkých talianskych potravín sú najväčším ťahúňom vína, spomedzi ktorých sú šumivé vína najväčšou hviezdou. Vývoz šumivých vín ročne predstavuje obrat vo výške až 1,5 miliardy eur ročne.

Spoločnosť Coldiretti vidí veľký úspech talianskych potravín v zahraničí hlavne ako výsledok národnej poľnohospodárskej politiky. Taliansko ponúka až 5056 tradičných produktov registrovaných regiónmi: 294 špecialít DOP[1] / IGP[2] a 415 vín DOC[3] / DOCG[4]. Taliansko vedie aj v počte ekologických poľnohospodárskych firiem, ktorých je v tejto krajine viac ako 60 000. Nachádza sa tu taktiež 40 tisíc fariem, ktoré sa zaviazali udržiavať ohrozené semená alebo rastliny.

Zdroje:

https://www.italiaatavola.net/alimenti/tendenze-e-mercato/2019/1/7/record-cibo-italiano-mondo-giro-affari-42-miliardi-euro/58852
https://www.accordini.it/zh/博客/博客/doc-docg-igt-igp-dop-not-just-acronyms-also-important-acknowledgements/
 

[1] Denominazione di Origine Protetta- Chránené označenie pôvodu. Ochranná známka označuje ochranu pôvodu. Európska únia ju pripisuje potravinám, ktorých kvalitatívne charakteristiky podstatne alebo výhradne závisia od výrobnej oblasti a tradičných výrobných techník. Napríklad víno s označením DOP sa vyrába, upravuje a spracúva v špecifickej geografickej oblasti podľa veľmi prísnych predpisov. 

[2] Indicazione Geografica Protetta- Chránené zemepisné označenie. Označuje región a výrobky, ktoré sa vyrábajú v danej oblasti, ale nie je potrebné dodržiavať osobitné predpisy.

[3] Denominazione di Origine Controllata- Kontrolované označenie pôvodu. Táto značka uznáva kvalitu a typickosť vín vyrobených vo vymedzených malých a stredných oblastiach. Príkladom je víno Valpolicella DOC (Valpolicella a Valpolicella Ripasso Classic a Superior).

[4] Denominazione di Origine Controllata e Garantita- Kontrolované a zaručené označenie pôvodu. Táto ochranná známka sa pripisuje výhradne prestížnym vínam, ktoré sú uznávané na národnej aj medzinárodnej úrovni a ktoré sa riadia najvyššími výrobnými normami, aby získali vynikajúci kvalitný výrobok, ktorý je jediný svojho druhu.